Dyplomy

Wszystkich zainteresowany pisaniem pod moją opieką pracy dyplomowej inżynierskiej lub magisterskiej zapraszam do przesyłania portfolio oraz listu motywacyjnego (nieobowiązkowo ale warto napisać np. jaki się planuje temat pracy) na mój adres mailowy: kajetan[.]sadowski[@]pwr[.]edu[.]pl.

Od swoich dyplomantów/tek oczekuję sumienności, pracowitości oraz systematyczności. W pracach wykonywanych pod moją opieką stawiam szczególny nacisk na poprawność konstrukcyjnych, technicznych, instalacyjnych i funkcjonalnych rozwiązań jak również na zgodność z obowiązującymi przepisami zaś w warstwie ideowej pozostawiam dużo swobody. Szczególnie preferuję (co ma znaczenie przy wyborze grupy dyplomowej) tematy dyplomowe związane z architekturą zrównoważoną, przyjazną środowisku, zieloną, o niskim śladzie węglowym, pasywną lub gdzie istotną rolę pełni układ konstrukcyjny – budynki wysokie, stadiony, hale widowiskowo-sportowe, mosty, kładki itp. lub gdy problemem jest nietypowa lokalizacja (góry, nabrzeże, lokalizacja pozaziemska).

Rekrutacja na semestr zimowy 2022/2023 (dyplom inżynierski):

PROSZĘ O PRZESYŁANIE NA MOJEGO MAILA PORTFOLIO I LISTU MOTYWACYJNY DO DN. 15 MAJA 2022r.

Rekrutacja na semestr letni 2021/2022 (dyplom magisterski):

ZAKOŃCZONA

Dyplomy zrealizowane pod moją opieką:

Rok 2020-2021 Sesja zimowa

Autorka: Natalia Walkiewicz
Dyplom inżynierski
Tytuł: Perfects Plan(t)s – osiedle domów jednorodzinnych we Wrocławiu
Streszczenie pracy: ,,Perfect Plan(t)s” to osiedle domów jednorodzinnych, zlokalizowane przy ulicy Kochłowickiej, we Wrocławiu. Zostało ono zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwić mieszkańcom samodzielną produkcję żywności i spotkania z sąsiadami.

Autor: Arkadiusz Górowski
Dyplom inżynierski
Tytuł: Schronisko górskie na szczycie Lubań
Streszczenie pracy: Przedmiotem opracowania jest koncepcja budynku Modelowego Schroniska Turystycznego na Lubaniu. Obiekt zlokalizowany jest na Polanie Wierch Lubania, w miejscu usytuowania dawnego budynku schroniska górskiego. Do tej pory jedynym znaczącym elementem przyciągającym turystów w to miejsce była młodzieżowa baza namiotowa. Projektowana bryła budynku nawiązuje do owej bazy przypominając rozłożony na platformie duży namiot. Podstawa zawierająca w sobie piwnicę wyłożona jest od zewnątrz okładziną kamienną dającą odczucie stabilności. Natomiast część główną można podzielić na: ściany szczytowe wyłożone drewnianymi panelami elewacyjnymi, mającymi wprowadzić odwiedzających w spokojny nastrój oraz przybliżyć im bliski natury charakter obiektu oraz połacie dachowe z ogromnymi nachyleniami, wyłożone blachą koloru grafitowego dającej odczucie nieprzebijalnej warstwy ochronnej dla noclegowiczów. Projektowanie w terenie jakim są góry stawia wiele wyzwań zarówno ze strony konstrukcyjnej pozwalającej przetrwać porywiste wiatry, ulewne deszcze, ale także estetycznej, gdyż z uwagi na wyeksponowanie w terenie stanowi symbol najbliższego regionu.

Autorka: Lidia Liberska
Dyplom inżynierski
Tytuł: Projektorium dziecięcych zmysłów: przedszkole z centrum integracji sensorycznej
Streszczenie pracy: Tematem projektu jest przedszkole z Centrum Integracji Sensorycznej, w zabudowie wolnostojącej. Budynek powstał przy okazji konkursu na opracowanie koncepcji energoefektywnego przedszkola w Michałowicach. Całość pracy inżynierskiej skupia się na roli, jaką odgrywa sensoryka w przestrzeni, jaki ma wpływ na wczesny rozwój małego człowieka oraz dzieci z różnymi dysfunkcjami.

Rok 2019-2020 Sesja letnia

Autorka: Laura Srebrowska
Dyplom magisterski
Tytuł: Szkoła artystyczna w Wiedniu
Streszczenie pracy: Przedmiotem opracowania jest projekt budynku szkoły artystycznej, mieszczącej się w centralnej dzielnicy Wiednia, zgodnie z wymaganiami konkursu Start for Talents. Praca przedstawia opis koncepcji architektonicznej szkoły w nawiązaniu do otaczającej ją zabudowy i projekt zagospodarowania terenu placu. Bryłę architektoniczną i sposób zagospodarowania placu oparto na analizach przed projektowych i wnioskach. Główną funkcją jest centrum kultury i sztuki ale znajdują się tu również usługi towarzyszące, takie jak księgarnia, kawiarnia i restauracja. Budynek został posadowiony obok i na istniejącej konstrukcji garażu podziemnego. Projekt zawiera część opisową i graficzną, którą ujęto na 6 arkuszach w formacie A1 przedstawiających: analizy, rzuty, przekroje, elewacje, wizualizacje i rozwiązania szczegółowe detalu.

Rok 2019-2020 Sesja zimowa

Autorka: Agata Misior
Dyplom inżynierski
Praca konkursowa
Tytuł: Ursa Major – Jednostka mieszkaniowa, jako część koncepcji osady na Wyspie Ellesmere’a
Streszczenie pracy: Ursa Major to osada, w której wyjątkowo wrogie tereny nadają się do zamieszkania dla ludzi. Duże kopuły chronią mieszkańców przed trudnym klimatem, zapewniając jednocześnie światło dzienne i otwarte przestrzenie. Dzięki różnym nowoczesnym technologiom osada ta jest całkowicie CO2 neutralna, stanowiąc przykład nowoczesnego zrównoważonego projektowania na lepszą przyszłość.

   

Autor: Sławomir Ptaszek
Dyplom inżynierski
Tytuł: Schronisko turystyczne z Centrum Edukacyjnym oraz bazą GOPR w Wetlinie
Streszczenie pracy: Przedmiotem opracowania jest koncepcja budynku schroniska turystycznego z Centrum Edukacyjnym oraz bazą GOPR w miejscowości Wetlina w Bieszczadach. Obiekt zlokalizowany jest na szczycie Połoniny Wetlińskiej, gdzie obecnie znajduje się schronisko z bazą GOPR jednak władze Bieszczadzkiego Parku Narodowego zdecydowały się by w jego miejsce stanął większy obiekt pełniący tą samą funkcję. Bryła budynku nawiązuje występującej w tym regionie formacji skalnej zwanej „fliszem karpackim”. Charakterystyczna warstwowa budowa skały przejawia się w budynku w postaci 3 różnej wielkości części a także nieregularnych pasów połaci dachowej przekrytej łupkiem występujących na przemian z pasami okiennymi. Ponadto poszczególne „warstwy” są nachylone pod niewielkim kątem względem terenu tak by dać wrażenie, że budynek niczym skała wrasta z terenu. Projektowanie w tak terenie to wyzwanie zarówno techniczno-konstrukcyjne z uwagi choćby na ekstremalne warunki atmosferyczne, ale również ze względu na silną ekspozycję przez co aspekt estetyczny odgrywa tutaj niebagatelną rolę.

Autorka: Katarzyna Spychalska
Dyplom inżynierski
Tytuł: HexaGreen House – projekt modułowego domu jednorodzinnego
Praca konkursowa
Streszczenie pracy: Przedmiotem projektu jest zespół modułowych budynków jednorodzinnych. Budynki zlokalizowane zostały na działce położonej we wsi Olszyna koło Ostrzeszowa na stoku największego wzniesienia Wzgórz Ostrzeszowskich – Bałczyny (278 m n.p.m.). Zakres projektu obejmuje sześć budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Projekt rozwiązuje układ konstrukcyjny i architektoniczny w zakresie funkcjonalności wnętrz oraz w zakresie wykorzystania ciepła i światła słonecznego w celu poprawy bilansu energetycznego powstałego układu budynków. Możliwość korzystania z naturalnego światła i ciepła słonecznego znacznie wzmaga zastosowanie obracania i składania całego układu budynków w zależności od pory roku. Budynki zostały dodatkowo wyposażone w panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła. Zastosowane rozwiązania przyniosły bardzo korzystne efekty energetyczne dla całego układu budynków. Osiągnięto wartość niezbędnej energii końcowej w wysokości 14,91 kWh/[m2rok] dzięki czemu budynki możemy uznać jako pasywne.

Rok 2018-2019 Sesja letnia

 

Autorka: Martyna Słowińska
Dyplom magisterski
Praca konkursowa: 1 miejsce w konkursie Hustle Hub Youth housing design challenge ’19
Tytuł: Zabudowa mieszkaniowa w Moskwie oparta na idei co-livingu
Streszczenie pracy: Przedmiotem pracy dyplomowej jest koncepcja konkursowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego zlokalizowanego w poprzemysłowej dzielnicy Moskwy. Co-livingowa koncepcja zakłada budynek o zredukowanej powierzchni przestrzeni prywatnej na rzecz przestrzeni wspólnej, natomiast program funkcjonalny bierze pod uwagę nowe kierunki rozwoju mieszkalnictwa oraz współczesne potrzeby młodych ludzi.

Szczegółowy opis na stronach PWr >>>

Autorka: Anna Wojciechowicz
Dyplom inżynierski
Tytuł: Projekt domu studenckiego przy Akademii Pomorskiej w Słupsku
Streszczenie pracy: Przedmiotem opracowania jest projekt domu studenckiego przy Akademii Pomorskiej w Słupsku. W ramach projektu stworzono dokumentację techniczną będącą podstawą do opracowań branżowych. Zaprojektowano obiekt z jedną kondygnacją podziemną stanowiącą w większości garaż (30 miejsc postojowych) i zaplecze techniczne obiektu. Parter budynku pełni funkcję mieszkalno-edukacyjna z zapleczem administracyjnym. Do użytku studentów zaprojektowano 3 sale ogólnodostępne i 3 sale nauki cichej dla mieszkańców obiektu. Dodatkowo na parterze obiektu ulokowano 3 jednostki mieszkaniowe dostosowane do użytkowania przez osoby niepełnosprawne. Kondygnacje +1, +2, +3 stanowią część mieszkalną obiektu. Każde piętro posiada wspólną kuchnię z częścią jadalnianą z widokiem na dziedziniec wewnętrzny i otwarty taras. Płaski dach obiektu przystosowany do montażu kolektorów słonecznych.

Rok 2018-2019 Sesja zimowa

 

Autorka: Faustyna Czarnik
Dyplom inżynierski
Tytuł: Hotel Podgórska Osada- miejsce wypoczynku i pracy twórczej w Podgórkach
Streszczenie pracy: Opracowanie dotyczy projektu zespołu hotelowego składającego się z budynku głównego i trzech domków wypoczynkowych. Hotel mieści strefę mieszkalną, rekreacyjną, gastronomiczną wraz z zapleczem i magazynami, do każdego z domków przynależy ogród zimowy, który jest wizytówką całego kompleksu „Podgórska Osada”. Zespół zlokalizowany został w spokojnej wsi Podgórki w Górach Kaczawskich w Sudetach Zachodnich. Odpowiada na potrzeby różnych turystów, przyjeżdżających w celach typowo wypoczynkowych, a poza tym by znaleźć przestrzeń do pracy. Domki wypoczynkowe są przestrzenią rekreacyjną, kreatywną i twórczą. W procesie projektowym ważnym etapem było przeprowadzenie analiz terenu inwestycji. Dzięki nim obiekty zostały idealnie wpisane w otaczający krajobraz i warunki lokalne. Projektowany kompleks znajduje się w bardzo atrakcyjnej okolicy, przeprowadzona analiza widokowa pozwoliła otworzyć go w stronę najciekawszej panoramy. Znaczącą rolę odegrała również historia regionu i miejscowa architektura, formy budynków wiele czerpią z wzorców obecnych we wsi sudeckiej takich jak konstrukcja ryglowa czy występowanie zagrody. Wykorzystane zostało nachylenie terenu poprzez zróżnicowanie poziomów w budynku głównym oraz umieszczenie domków na różnej wysokości zgodnej ze spadkiem, zabieg ten pozwolił oddać górski charakter działki oraz uzyskać ciekawy efekt wizualny. Projekt w wyczerpujący sposób przedstawia rozwiązania techniczne, materiałowe oraz funkcjonalne zespołu hotelowego.

Autor: Marcin Dobuch
Dyplom inżynierski
Tytuł: Termalne schronienie
Streszczenie pracy: Tematem projektu jest Pensjonat „Termalne Schronienie”, który reprezentuje typ zabudowy wolnostojącej. Inwestycja mieści się w Staniszowie przy ulicy Leśnej, na południowym zboczu Góry Witosza. Główną ideą projektu było stworzenie miejsca zapewniającego nocleg dla odwiedzających miejscowość turystów. Myśl ta powstała w oparciu o wykonane analizy. Dodatkowym aspektem wyróżniającym inwestycję jest basen zewnętrzny wykorzystujący wody termalne znajdujące się na terenie miejscowości. Budynek podzielony został na kilka stref zapewniających prawidłową komunikację i funkcjonowanie budynku. Strefy dostępne dla gości położone są w części nadziemnej budynku, zaś wszystkie pomieszczenia techniczne znajdują się poniżej poziomu terenu sprawiając w ten sposób, że budynek mniej ingeruje w otoczenie w kontekście wizualnym. Obiekt został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz spełnia wymogi narzucone przez Prawo Budowlane.

Autorka: Weronika Drozda
Dyplom inżynierski
Tytuł: „Schronisko turystyczne „Podkowa”” w Bieszczadach
Streszczenie pracy: Celem niniejszego projektu inżynierskiego było stworzenie kompletnej dokumentacji technicznej oraz graficznej, przedstawiającej przyjęte rozwiązania architektoniczne i budowlane, wykorzystane do stworzenia projektu schroniska i stadniny koni. Ponadto w projekcie przedstawiono proces myślowy, stojący za rozwiązaniami ideowymi i funkcjonalnymi budynku. Projektowany budynek zlokalizowany jest w Polsce, w górach Bieszczadach. Lokalizacja budynku stwarza idealne warunki dla powstania schroniska z funkcją stadniny koni, ze względu na liczne szlaki górskie i konne. Dokumentacja graficzna zawiera również projekt zagospodarowania terenu, przedstawiający układ budynków, dróg i zieleni w przestrzeni działki.

Autorka: Anna Kwiatkowska
Dyplom inżynierski
Tytuł: Strefa aktywności dziecięcej – „Studio Kępka”
Streszczenie pracy: Tematem projektu jest Strefa Aktywności Dziecięcej „Studio Kępka”, będąca zabudową plombową. Budynek wypełnia przestrzeń pomiędzy dwiema kamienicami przy skrzyżowaniu ulic Księcia Witolda oraz Zyndrama z Maszkowic. Główną ideą projektu było stworzenie miejsca, zawierającego bogaty układ przestrzenny z możliwością jego ciągłego urozmaicania lub przekształcania. Budynek dzieli się na trzy strefy funkcjonalne – cichą, aktywną oraz część komunikacyjną z przyległymi sanitariatami. Najważniejszym celem projektowanego budynku jest zapewnienie okolicznym mieszkańcom miejsca, gdzie ich dzieci mogłyby bezpieczne, ale zarazem aktywnie spędzać wolne chwile. Myślą przewodnią powstania formy budynku był trójpodział strefy funkcjonalnej. Chciano, aby bryła schematycznie pokazywała to, co się dzieje w środku. Elewacje zostały tak zaprojektowane, aby jak najlepiej wpasować się w otoczenie. W tym celu zastosowano uproszczone pionowe oraz poziome podziały. Obiekt przystosowany jest do korzystania przez osoby niepełnosprawne oraz spełnia warunki Prawa Budowlanego.

Autor: Tomasz Ledwoń
Dyplom inżynierski
Tytuł: Centrum inicjatywy lokalnej – Senior +
Streszczenie pracy: Tematem projektu jest „CENTRUM INICJATYWY LOKALNEJ – SENIOR +”, będące obiektem centrotwórczym w zabudowie wolnostojącej. Obiekt znajduje się przy skrzyżowaniu ulicy Świętej Anny oraz ulicy Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublińcu. Myślą przewodnią było stworzenie miejsca, w którym mieszkańcy będą mieli okazje do spotkania się oraz możliwość spędzenia wolnego czasu. Centrum oferuje sale wielofunkcyjne, kawiarnie oraz bibliotekę wraz z czytelnią. Budynek ten został podzielony na kilka stref które w naturalny sposób przenikają się, dzięki wewnętrznemu atrium, jednocześnie zachowując swoją prywatność. Główną ideą było stworzenie przestrzeni, które mogą zostać zaadaptowane do różnych celów (sale wielofunkcyjne), a także stworzenie pomieszczenia wypełnionego roślinnością, nadając obiektowi niepowtarzalny charakter. Ma one na celu aktywizacje lokalnej społeczności, dzięki warsztatom o tematyce recyklingu i sadzenia roślin dla seniorów tym samym korespondując z ideą zrównoważonego rozwoju. Obiekt został przystosowany do korzystania przez osoby niepełnosprawne, (zachowując odpowiednie parametry), a także spełnia warunki Prawa Budowlanego.

Rok 2017-2018 Sesja letnia

 

Autorka: Beata Koda
Dyplom magisterski
Tytuł: Centrum sportów wodnych w Rajgrodzie
Streszczenie pracy: Przedmiotem pracy dyplomowej jest centrum sportów wodnych w Rajgrodzie. Rajgród jest niewielkim miastem leżącym w północno-wschodniej części Polski. Projektowany budynek jest położony w malowniczym otoczeniu w bezpośrednim sąsiedztwem z Jeziorem Rajgrodzkim. Obiekt ma na celu wykorzystanie potencjału lokalizacji i uatrakcyjnienie istniejących funkcji. Jest to szansa na rozwój istniejącego Centrum Sportowo- rekreacyjnego „Knieja”. Budynek jest ukierunkowany na całoroczne użytkowanie, jest odpowiedzią na obecne problemy finansowe ośrodka. Bryła budynku jest zestawieniem dwóch geometrycznych form wykończonych naturalnym drewnem. Pionowe podziały na elewacji przypominają pnie drzew, dzięki którym budynek łagodnie nawiązuje do istniejącego lasu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *